Ösztöndíj
Állami ösztöndíj
A Kar doktori iskolási adott számú állami ösztöndíjjal gazdálkodhatnak. Ezek odaítélése a felvételi pontszám alapján történik. Megfelelően magas felvételi pontszám esetén a doktorandusz halglató állami ösztöndíjat kap, melynek összege:
- A képzési és kutatási szakaszban (első két év): havi 140.000 Ft
- A Kutatási és disszertációs szakaszban: havi 180.000 Ft
PHD Duplex ösztöndíj
A Villamosmérnöki és Informatikai Kar az állami ösztöndíj összegét további havi 140.000 Ft-al egészíti ki, amennyiben a hallgató nem rendelkezik külső munkaviszonnyal, vagy egyéb, nagy összegű ösztöndíjjal. A kiegészítés felének (70.000 Ft) fejében a hallgató anyatanszéke oktatási és projekt feladatok ellátását írhatja elő a doktorandusz számára. A részleteket a https://www.vik.bme.hu/szabalyzatok/ oldalon található "Dékáni utasítás a doktorandusz hallgatók ösztönző rendszeréről" elnevezésú dékáni utasítás tartalmazza.
Jelentkezés
A Duplex ösztöndíjra minden félév első két hetében lehet jelentkezni az alábbi regisztrációs űrlap segítségével: https://forms.office.com/r/9ED6Cn1zM1
A feltöltendő mellékletek szerkeszthető formában elérhetők itt.
Lemondás
Ha a jogosultság feltételeinek bármelyikében változás áll be (pl. külső munkaviszony létesül), azt haladéktalanul be kell jelenteni az alábbi lemondó űrlap segítségével: https://forms.office.com/r/d8hY1BHGbK
Egyéb ösztöndíj lehetőségek
Az Egyetem, illetve a Kar számos hazai és nemzetközi programban, pályázatban vesz részt, melyek lehetőséget biztosítanak doktoranduszok részvételére, valamint rendelkezésre állnak cégek által felajánlott, pályázható ösztöndíj kiegészítések is. Az aktuálisan rendelkezésre álló lehetőségek felmérésében célszerű a témavezető segítségét kérni. (Fontos tudni, hogy ezeken az Egyetem, illetve Kar által szervezett pályázatokon keresztül elnyert ösztöndíj csökkentheti a fent említett Kari 140.000 Ft-os ösztöndíj kiegészítést).
EKÖP ösztöndíj
Az "Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program" (EKÖP) szintén lehetőséget nyújt doktoranduszok és doktorjelöltek támogatására. A pályázatok késő tavasszal jelennek meg a https://www.bme.hu/ekop oldalon; 5, 7, illetve 12 hónapos időszakra lehet pályázni, az elnyerhető összeg pedig doktoranduszok számára havi 200.000 Ft, doktor várományosok számára pedig havi 250.000 Ft.
EKÖP-KDP
Az "Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program - Kooperatív Doktori Program" (EKÖP-KDP) keretében vállalati együttműködésben zajló kutatásokat lehet támogatni. Olyan doktoranduszok számára javasolt, akik munkaviszonnyal rendelkeznek, és a munkahelyükön a doktori kutatáshoz kapcsolódó kutatási tevékenységet végeznek, mely végső soron hozzájárul a vállalat versenyképességének növekedéséhez. Ebben az ösztöndíj konstrukcióban a doktorandusz munkáját az egyetemi témavezetőn kívül egy vállalati szakértő is segíti. Az ösztöndíj elnyerésével a doktorandusz havi 400.000 Ft támogatásban, a témavezető és vállalati szakértő pedig havi 120.000 Ft támogatásban részesül a doktori tanulmányok végéig. E mellé az ösztöndíj mellé továbbra is jár az állami ösztöndíj, de EKÖP és DKÖP pályázatot a doktorandusz nem adhat be. További információ a https://www.bme.hu/kdp oldalon érhető el.
DKÖP ösztöndíj
A Doktoranduszi Kiválósági Ösztöndíj Program (DKÖP) keretében hosszabb időszakra (a 2024-es pályázati fordulóban legfeljebb 2 évre) lehet támogatást elnyerni a doktori kutatásokra. Az elnyerhető összeg 150.000 Ft havonta. A DÖP nem pályázható azok számára, akik EKÖP vagy EKÖP-KDP ösztöndíjban részesülnek, de a Duplex továbbra is elérhető marad. A pályázati kiírás a https://www.bme.hu/dkop oldalon olvasható.
Részvétel ipari K+F projektekben
A Kar szinte minden tanszéke folytat közös kutatási-fejlesztési tevékenységet az ipari partnereivel. Ezekbe a projektekbe a doktoranduszok is bekapcsolódhatnak, ami nem csak egy újabb jövedelemkiegészítést jelent, hanem a szakmai továbbfejlődés lehetőségét is. A pozitív hatás egyértelmű, ha a projekt témája beilleszthető a doktorandusz kutatási tervébe, eredményei beépíthetők a doktori értekezésbe. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a témában lazábban kapcsolódó ipari K+F projekt tevékenység is segíti a doktori tanulmányok előrehaladását, hiszen betekintést ad az ipart leginkább érdeklő, kurrens problémákba, a csapatban végzett kutató-fejlesztő munka szervezésébe, és bővíti a doktorandusz módszertani eszköztárát is.