SysML v2 Summit – BME részvétel egy korszakalkotó szabványban

2025. május 9.

SysML v2 Summit – BME részvétel egy korszakalkotó szabványban

Március 20-án a virginiai Restonban lezajlott az Object Management Group (OMG) által szervezett SysML v2 Summit. A rendezvényen a szélesebb publikumnak – akadémiai, ipari, és kormányzati szereplőknek – is bemutatták a megjelenés küszöbén álló Systems Modeling Language legújabb verzióját, a SysML v2-t. Az előadók között volt Dr. Molnár Vince, a VIK Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszékének docense is, aki az elmúlt 4 évben meghatározó szerepet vállalt a SysML v2-t definiáló OMG szabványok kidolgozásában.

A Systems Modeling Community célja, hogy gondozza a SysML v2 szabványt és a hozzá kapcsolódó fejlesztéseket.

A Systems Modeling Community célja, hogy gondozza a SysML v2 szabványt és a hozzá kapcsolódó fejlesztéseket.

A SysML v2 egy alapjaiban újratervezett modellezési nyelv, melynek segítségével a rendszertervező mérnökök precízen, egy gépi és emberi feldolgozásra egyaránt alkalmas nyelven írhatják le és kezelhetik tervezett rendszerek aspektusait. A rendszertervezés a mérnöki tudományoknak egy interdiszciplináris, hagyományosan dokumentumalapú ága, melyben a komplex kiberfizikai rendszerek – például repülőgépek, gépjárművek vagy erőművek – létrehozásához szükséges mechanikai, mechatronikai, elektronikai és informatikai komponensek együttes tervezése, az elkészült komponensek integrálása, majd működtetése és karbantartása jelenti a fő kihívást. A modellalapú rendszertervezés célja, hogy az információ szöveges tárolása és kezelése helyett modelladatbázisokban tároljuk a terveket.

A SysML v2 fő előnyei közé sorolható a rugalmas és kifejező szintaxis, a kimagasló integrálhatóság a szabványosított alkalmazás-interfészeken keresztül, valamint a precíz, matematikai szemantika, amely lehetővé teszi, hogy a modelleket emberek és gépek konzisztens módon, egyértelműen értelmezhessék. Ennek óriási jelentősége van kritikus rendszerek tervezésekor, ahol jellemzően valamilyen módon bizonyítani kell a tervek helyességét.

A BME VIK Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszékén működő Kritikus Rendszerek Kutatócsoport munkatársai évtizedek óta foglalkoznak precíz modellezési nyelvekkel és modellek helyességének ellenőrzésével. Ezt a felhalmozott tudást hasznosította a tanszék docense, Dr. Molnár Vince, aki két munkacsoport vezetésén túl szerzőként is jegyzi a SysML v2 matematikai alapjait adó Kernel Modeling Language (KerML) szabványt. A szabvány kidolgozását hazai szereplőként segítette továbbá az IncQuery Labs Zrt., akik a pilot implementáció kidolgozásában vettek részt.

A rendezvényt az Amerikai Védelmi Minisztériumtól a digitális mérnöki megoldások, modellezés és szimuláció kutatásáért felelős igazgató, Daniel Hettema, valamint az INCOSE nemzetközi szervezet ügyvezető igazgatója, Steve Records előadásai nyitották, kiemelve a digitális transzformáció jelentőségét.

Ezt követték Sanford Friedenthal és Ed Seidewitz előadásai, akik a SysML v2 szabványosítási folyamatainak vezetőiként bemutatták az új nyelvet és a benne rejlő lehetőségeket. Ebben a blokkban kapott felkérést Dr. Molnár Vince, hogy az általa vezetett Formális Módszerek Munkacsoport eredményein keresztül illusztrálja a SysML v2 gondozására létrehozott Systems Modeling Community működését és céljait. A formális módszerek szerepét Ed Seidewitz előadása is kiemelte, mint a jövőbeli fejlesztések egyik fontos területét.

A Systems Modeling Community vezetőségi ülése a szabvány végleges benyújtása után. Balról a második helyen kollégánk, Dr. Molnár Vince, a Formális Módszerek és a Konformancia Munkacsoportok vezetője.

A Systems Modeling Community vezetőségi ülése a szabvány végleges benyújtása után. Balról a második helyen kollégánk, Dr. Molnár Vince, a Formális Módszerek és a Konformancia Munkacsoportok vezetője.

A délután folyamán számos, már folyamatban lévő alkalmazásról és kiterjesztésről hallhattak a résztvevők, többek között a Tim Weilkiens által bemutatott „Product Line Engineering” kiterjesztésről, amely szintén Dr. Molnár Vince részvételével készül, célja pedig a SysML v2 nyelv felruházása hatékony verzió- és variánskezelési eszközökkel.

„A SysML v2 Summiton mindenki meggyőződhetett róla, hogy az új nyelv megérkezett, és készen áll a modellalapú rendszertervezés forradalmasítására.” – foglalta össze Dr. Molnár Vince a rendezvény és az új szabvány jelentőségét.

A BME – széles hazai és nemzetközi partnerhálózatával együttműködésben – közvetlenül részt vesz a digitális transzformációban, nemcsak élen járva a legújabb technológiák kutatásában és fejlesztésében, hanem vezetve az azokat kifejlesztő közösségeket. Megszerzett tapasztalatunkat és kimagasló szakértelmünket így oktatási, kutatási és szakértői tevékenységünkön túl az iparági innovációk előmozdításával is kamatoztatni tudjuk.